Poczuliśmy już wakacje pełną parą, dlatego jak już emocje opadły, czas na solidną dawkę merytoryki rodem z naszego topowego warsztatu pt.”Bezpieczne wakacje”. Dzisiaj kilka wskazówek jak sprawić, aby te wakacje były radosne, spokojne i przede wszystkim bezpieczne. Niech to będzie Wasza instrukcja na wszystkie słoneczne dni w tym roku. Wspaniałego wypoczynku!
1. Zawsze informuj opiekuna gdzie jesteś
Ruszając ze schroniska w daleką, górską wyprawę, pamiętaj, aby dla własnego bezpieczeństwa zawsze pozostawić informację dokąd idziesz, jakimi szlakami i o której godzinie planujesz powrót. Koniecznie zapisz numer alarmowy GOPR i pozostaw numer swojej komórki.
2. Poruszaj się po szlakach i wyznaczonych miejscach
Adrenalina – szybkość, wiatr we włosach, podziw innych – lawirowanie poza wyznaczonymi szlakami, kąpiele w zakazanych miejscach… Brzmi jak scena rodem z amerykańskiego sitcomu. Pamiętaj jednak, że nie bez przyczyny wyznaczono miejsce na nasze kąpiele czy wędrówki – to tam naszego bezpieczeństwa strzegą wykwalifikowani ratownicy, zapewniając najlepsze warunki do wypoczynku. Dobra zabawa nie wymaga brawury!
3. Zachowaj umiar w przebywaniu na Słońcu
…a jeśli już przebywasz na słońcu koniecznie stosuj filtry ochronne. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (uwaga, uwaga! tylko te z filtrem! noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe dla wzroku – źrenica, do której dochodzi mniej światła rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
4. Bądź przygotowany na każdą sytuację
W myśl zasady “Spodziewaj się niespodziewanego”- przygotowanie to podstawa. Zanim wyruszysz na wakacyjną wyprawę stwórz swój własny niezbędnik na niezaplanowane sytuacje. Na wszelki wypadek miej ze sobą latarkę, scyzoryk, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato. Każda przygoda niesie za sobą element niespodzianki, bądź gotowy ją przyjąć!
5. Ubieraj się stosownie do pogody
W marcu jak w garncu? Ha, poczekaj do lata! Tutaj pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Zwłaszcza w górach, gdzie warunki atmosferyczne mogą przeobrazić się raptem w kilka godzin. Raz silny halny wiatr, który może doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu i uniemożliwić poruszanie się. Innym razem upalne słońce – ryzyko odwodnienia i poparzeń słonecznych. Przygotuj się na letnią huśtawkę nastrojów i zawsze bądź przygotowany na nagły zwrot akcji!
6. Miej oczy dookoła głowy
Kąpiąc się na kąpieliskach czy wędrując przez leśne szlaki, zawsze zwracaj uwagę na osoby obok Ciebie. Ktoś może potrzebować pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz czuł się na siłach to zawiadom inne osoby. Każda Twoja reakcja może być jak koło ratunkowe – a kto wie czy nie ostatnia deska ratunku? Działaj!
7. Poczuj się jak ryba w wodzie
Zanim zrobisz spektakularny, pierwszy skok do wody na inaugurację pobytu, serwujemy parę zasad. 😉 Sprawdź temperaturę i pływaj w wodzie zawsze powyżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni). Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Dowiedz się gdzie jest dno i ostrożnie stawiaj kroki. OK, teraz możesz wkładać kąpielówki.
8. Rozpalaj ognisko w wyznaczonych miejscach
Kiedy najdzie Cię ochota na leśne harce przy blasku ognia… Nie czekaj, chwyć gitarę, spakuj kiełbaski i w drogę! Nic tak nie nastraja jak nocny blues w samym sercu lasu. Klimat murowany – a co z ogniskiem? Szukaj miejsc przeznaczonych do palenia ognisk – często są to altany z gotowym rusztem lub przygotowane drewniane ławeczki z murowanym grillem.
9. Poznaj zasady pierwszej pomocy
Tak – są wakacje, odpoczywamy od nauki, jednak warto poświęcić chwilę na mały wyjątek. Kilka wiadomości na temat pierwszej pomocy może uratować życie Tobie, Twojej rodzinie lub innym turystom. To z pewnością najlepsza przedurlopowa lektura! Znajdź też miejsce na małą apteczkę. Jest ona wielkości batonika w postaci kilku plastrów, bandaży i wody utlenionej, a potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza, gdy na szlaku jest ograniczony dostęp do medykaliów. Tak mało trzeba, by stać się SuperBohaterem.