5 zasad odrabiania lekcji z dzieckiem

Odrabianie lekcji to świetny sposób, aby utrwalić i porządkować wiedzę dziecka. Kształtuje nawyk uczenia się, cierpliwości, planowania czasu i samodyscypliny.
To dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać tego procesu i dołożyć starań, aby dziecko czerpało radość z domowej nauki.

Często odrabianie zadań domowych bywa stresujące nie tylko dla dziecka, ale również jego rodziców. Dlatego dzisiaj zaprezentujemy 5 zasad, które ułatwią wypracowanie prawidłowych nawyków i postaw wobec szkolnych obowiązków. Zaczynamy!

5 zasad odrabiania pracy domowej z dzieckiem

Daj odpocząć po szkole
Po powrocie ze szkoły dziecko może być zmęczone, więc daj mu chwilę na odpoczynek i wyciszenie się po całym dniu wśród kolegów. Pamiętaj jednak, że nie powinien to być czas spędzony biernie przed komputerem, grając w gry, ale raczej na leżeniu, czytaniu czy spokojnej zabawie.

Wyznacz stałą porę odrabiania lekcji
Wybór właściwej pory dnia jest bardzo ważny, gdyż wpływa na koncentrację i szybkość wykonanych zadań. Wiemy już, że czas po przyjściu ze szkoły nie jest najlepszą porą na lekcje. Warto też pamiętać, że nie warto przystępować do pracy zaraz po obiedzie czy obfitym posiłku, bo wtedy organizm nastawiony jest na trawienie. W większości lepiej zrezygnować z późnych godzin wieczornych po 20, gdy w tych godzinach dziecko nie jest w stanie najlepiej się skupić.

Chwal dziecko
A teraz czas na najprzyjemniejszy aspekt podczas nauki – chwalenie. I tutaj jest, Rodzicu, Twoja duża rola, gdyż każda pochwała wpływa na motywację i samoocenę Twojej pociechy. Kiedy widzisz, że zadanie z matematyki poszło dzisiaj wyjątkowo sprawnie – powiedz o tym. Stosuj drobne pochwały, a to szybko przełoży się na poziom pewności siebie i częstszej aktywności Twojego dziecka.

Zadbaj o warunki do koncentracji
Kluczowa zasada, żeby odrabianie pracy domowej przebiegło skutecznie. Z biura powinny zniknąć wszystkie zbędne przedmioty: zabawki, jedzenie, pilot do telewizora. Niech zostaną na nim tylko rzeczy związane z nauką. Wyeliminuj także głośne dźwięki, takie jak radio, telewizor czy głośne rozmowy. Zadbaj, aby w tym czasie młodsze rodzeństwo bawiło się w osobnym pokoju.

Rozmawiaj z dzieckiem o szkole
Rozmowa to podstawa w budowaniu dobrych relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Dlatego zawsze pytaj o ciekawe sytuacje, jakie wydarzyły się w szkole, zachęcaj do opowieści i wyrażania opinii przez dziecko.

Wskazówki, które ułatwiają naukę:
-Spotkania z kolegami mogą odbywać się tylko, gdy lekcje są już odrobione.
-Po skończonej nauce wszystkie przybory odkładamy dokładnie na swoje miejsce.
-W czasie nauki oglądanie telewizora jest niedopuszczalne.
-Po pracy dziecko sprząta po sobie i pakuje tornister na kolejny dzień.

Tak zaplanowana nauka może przynieść tylko dobre owoce!
Koniecznie przetestujcie 5 zasad odrabiania pracy domowej z dzieckiem i dajcie znać o swoich efektach. A te na pewno będą zaskakujące. Powodzenia!