Dziecko w rodzinie z problemami alkoholowymi

Spoglądając na sytuację rodzin dotkniętych chorobą alkoholową, szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które wychowują się w tych rodzinach. Alkohol często wywołuje różne formy zachowań agresywnych i represyjnych rodziców i zaniedbywanie potrzeb dziecka, dlatego problem ten ma ogromny wpływ na jego zdrowie psychiczne oraz proces rozwoju.

Można zaobserwować dwie postawy wśród rodziców, którzy borykają się z problemem alkoholowym. Wielu z nich jest prawdziwie zaniepokojonych tym jak sytuacja w rodzinie oraz incydenty związane z piciem alkoholu wpływają na ich dzieci. Niektórzy rodzice są przerażeni możliwością niszczącego wpływu alkoholu lub rozbicia rodziny, inni zaś są przekonani, że dzieci niczego nie rozumieją i nie dostrzegają tego, co dzieje się “w świecie dorosłych”.

Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym?

Podstawowym źródłem zagrożeń dla dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym jest stan ciągłego stresu i zaburzeń poczucia bezpieczeństwa. Składa się na to trwanie w codziennej niepewności, brak poczucia stabilności, kontroli nad swoim życiem czy nieprzewidywalność wydarzeń.

Często rodzice tworzą zasadę, aby nikomu nie mówić o tym, co dzieje się w domu. To prosta droga, aby szybko zanikła komunikacja zarówno wewnątrz rodziny, ale też i w relacjach ze światem zewnętrznym. Tworzy się “tabu”, rodzinna tajemnica, której dzieci usilnie strzegą w poczuciu wstydu. Wszystko to prowadzi do postawy obronnej wobec rzeczywistości.

Postawa obronna jest przeciwieństwem postawy otwartej. Dziecko przyjmując postawę obronną, zamyka się i wycofuje przed ryzykiem i zmianą.

Dziecko z nastawieniem obronnym:

-ciągle ma się na baczności
-koncentruje się na tym, aby nie stracić
-nie podejmuje ryzyka zmiany
-żyje w ciągłej czujności
-jest rozchwiane emocjonalnie.

Obserwując problem alkoholowy w rodzinie, dzieci doświadczają wielu traumatycznych doświadczeń jak porzucenie, krytyka czy niesprawiedliwe traktowanie. Najczęściej są to zdarzenia związane z przemocą i awanturami.