Jak kształtować pozytywne nawyki żywieniowe u dzieci

“Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Wielu rodziców zastanawia się jak skutecznie kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe swoich dzieci. Zdają sobie sprawę, że dobre żywienie w pierwszych latach życia ma ogromne znaczenie w kontekście występowania chorób, takich jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy choroby sercowe.

Niestety, duża część rodziców, pomimo świadomości powagi sytuacji, nie wie w jaki sposób zachęcać swoje dzieci do zdrowego odżywiania i uważa proces ten za niezwykle trudny i kosztowny. Jak się okazuje, wcale nie musi tak być. Wypracowanie odpowiednich przyzwyczajeń procentuje w przyszłości, potrzeba jedynie odpowiednich metod i motywacji.

Ograniczenie słodkich napojów
Wbrew powszechnej opinii i preferencji naszych dzieci, pragnienia nie zaspokajają najlepiej smakowe soki, lecz naturalna bezsmakowa woda, która nie zawiera cukru i zbędnych kalorii. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już od najmłodszych lat przyzwyczajać swoje dziecko do smaku czystej wody. Dobre nawyki owocują!

Urozmaicone pokarmy
Ważne jest, aby urozmaicać dziecku pokarmy o dużej wartości odżywczej. Mogą to być owoce czy warzywa, zamiast kalorycznych przekąsek. Eksperymentuj w kuchni i znajdź przepisy, z których będzie mogła korzystać cała rodzina. Dzięki temu dziecko będzie miało dobre skojarzenia z jedzeniem i zawsze chętnie zasiądzie do stołu.

Kontrolowanie wielkości porcji
Zwróć uwagę na wielkość posiłków, jakie serwujesz swoim pociechom. Zależnie od wieku i rozwoju fizycznego dziecko potrzebuje różnych ilości pokarmów. Jeśli posiłek będzie do niego dostosowany, z pewnością szybko zniknie przyzwyczajenie ciągłego podjadania. W tym punkcie możesz zaufać dziecku i pozwolić mu samodzielnie decydować o tym, jak dużo zje.

As w rękawie
Zawsze miej przy sobie “zdrową amunicję” :) Jeśli dziecko namawia Cię na zakup batonika, bądź przygotowana i zaproponuj soczysty owoc lub warzywo. To jak odżywia się dziecko w dużej mierze zależy od przykładu rodziców. Dlatego sam staraj się jadać zdrowo równolegle z dzieckiem. Jesteś dla niego najlepszym wzorem!

Przekazuj swojemu dziecku jak największą wiedzą z zakresu zdrowego żywienia. Opowiadaj jak powstały poszczególne posiłki i zapraszaj do wspólnego gotowania. Z czasem jeszcze bardziej zainteresuje się i zrozumie jak wielki wpływ mają zdrowe nawyki na jego dobre samopoczucie.