Otyłość wśród dzieci i młodzieży

Statystyki w sprawie otyłości wśród dzieci rosną z roku na roku w zatrważającym tempie. Nadwaga dzieci to w Polsce prawdziwa epidemia! W Europie otyłe jest już co czwarte dziecko, natomiast w Polsce jest to obecnie 29% 11-latków i prawie tyle samo 14-latków. Odsetek otyłych 11-latków w Polsce jest najwyższy na świecie. Polskie dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych.

Czym jest otyłość?
Skala problemu narasta i młode pokolenie staje się coraz bardziej otyłe. Czym jednak jest otyłość? Najprościej mówiąc, otyłość jest to patologiczne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, które wynika z zaburzenia stanu odżywiania. Polega na przyjmowaniu większej ilości energii w pożywieniu, niż wynosi jej faktyczne zużycie.

Z czego wynika otyłość?
U 5% dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała otyłość związana jest z chorobami układu dokrewnego, takimi jak niedoczynność tarczycy czy niedobór hormonu wzrostu, zespołami uwarunkowanymi genetycznie lub przyjmowaniem leków, takich jak kortykosteroidy. Pozostała część dzieci – 95 % ma nadwagę i otyłość ze względu na przekarmienie, czyli spożywanie większej liczby kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Otyłość wśród dzieci i młodzieży staje się palącym problemem.

Co sprzyja otyłości u dzieci i młodzieży?
Instytut Żywności i Żywienia zbadał jakie czynniki mogą powodować i sprzyjać pojawianiu się nadwagi wśród najmłodszych. Wyróżnił kilka czynników, które sprzyjają nadwadze:
• płeć męska,
• bycie jedynakiem,
• wyższe dochody na głowę członka rodziny (dotyczy jedynie chłopców),
• zamieszkiwanie w miastach (dotyczy tylko chłopców).
Ze statystyk wynika również, że najwięcej otyłych dzieci jest w województwie mazowieckim, a najmniej w świętokrzyskim.

Oczywiście, są to tylko statystyki i czynniki, które warto wziąć pod uwagę, a nie gotowe reguły, które działają w każdym przypadku. Niezależnie jednak od wyniku statystyk, apel do rodziców jest jeden. Bardzo duża odpowiedzialność spoczywa na nas, rodzicach, abyśmy potrafili tak zarządzać jadłospisem dziecka, aby wychować zdrowe, mądre i silne dziecko.

Nawyki żywieniowe przełożą się na charakter dziecka
Jedzenie to wspaniała platforma do ćwiczenia odroczonej gratyfikacji, np. w przypadku słodyczy, jak również dyscypliny w kwestii regularnego dawkowania posiłków. To wszystko może przełożyć się na cechy charakteru i wpłynąć na inne sfery życia, dlatego już teraz pomyślmy, jak możemy gospodarować jedzeniem, aby efekty były zdrowe i przyniosły dobre owoce!