Uważne słuchanie – jak słuchać dziecka?

Jak aktywnie słuchać dzieci? To trudne pytanie, ponieważ bardzo często nie potrafimy rozmawiać z dziećmi przez emocje lub brak pomysłu na prowadzenie, a co dopiero słuchać
Zastanawiałeś się, dlaczego Twoje dziecko po przyjściu ze szkoły zamyka się w swoim pokoju i nie odzywa ani słowem? Pomyśl, czy sam nie zachowujesz się podobnie po pracy. Czy nie jest tak, że sam najchętniej ulokowałbyś się na kanapie i ze względu na zmęczenie nie rozmawiał z nikim?

Dzieci obserwują rodziców bardziej wnikliwie, niż nam się wydaje. To dlatego wszelki trening uważnego słuchania rozpoczyna się właśnie od NAS. Bądź przodownikiem zmiany komunikacji w Twoim domu i naucz się słuchać – i słyszeć potrzeby dziecka.

Dobra komunikacja opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu, od tego zacznijmy.

Poniżej 8 krótkich porad dotyczących uważnego słuchania.
1. Całkowicie skoncentruj się na swoim małym rozmówcy – wyrażaj zainteresowanie za pomocą gestów, mimiki i mowy ciała.
2. Utrzymuj kontakt wzrokowy przez cały czas trwania rozmowy.
3. Opisuj reakcje, które obserwujesz u dziecka, np. „Widzę, że czymś się stresujesz”.
4. Nie zadawaj zbyt wielu pytań. Rozmówca i tak powie Ci tylko o tym, co uzna za potrzebne. Możesz otwierać dziecko pytaniami, jednak nie zasypuj go mnóstwem pytań uszczegóławiających.
5. Potwierdź, że zrozumiałeś komunikat: „Rozumiem, że chciałeś powiedzieć, że…”
6. Nie spiesz się z wydawaniem odpowiedzi. Raczej mów „O, to ciekawe pytanie, a Ty co o tym sądzisz?”
7. Parafrazuj odpowiedzi rozmówcy.
8. Kiedy dziecko jest rozgniewane lub rozdrażnione, zaproponuj, żeby zilustrowało swoje emocje za pomocą rysunku. Wtedy, kiedy się już wyładuje, wróćcie do rozmowy.

Pamiętaj, że w komunikacji między Tobą a dzieckiem punktem wyjścia są uczucia. Przed rozmową przyjmij postawę akceptacji emocji dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że masz zgadzać się ze wszystkim co powie i pochwalać jego zachowania. Chodzi o swobodę okazywania emocji. Dziecko musi wiedzieć, że to, co czuje nie będzie przez Ciebie ocenione, ani wyśmiane.

Znaczenie ma nie tylko treść. Wiadomo, to podstawa dobrego, sensownego przekazu. Jednocześnie oprócz samej treści, skup się również na tym jak mówisz i słuchasz, jak wygląda Twoja mowa ciała i jak może być odbierana przez rozmówcę. Na pewno świetnie Ci pójdzie. Powodzenia!